Basın Bültenleri

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları 2. Hibe Çağrısı Kapsamında İmzalar Atıldı

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması 2. hibe çağrısının sonuçları belli oldu. Yaklaşık 4000 başvuru arasından yapılan teknik ve idari değerlendirmeler sonucunda 431 proje, çağrı kapsamında fonlanmaya uygun bulundu. 2. hibe Çağrısı kapsamında 9 ilden 431 projeye yaklaşık 70 milyon lira hibe desteği sağlanacak.

Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Türkiye'nin doğal gaz arz güvenliğinin artırılması ve arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunuyor.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), güzergahı üzerinde yapılan ihtiyaç analizinin sonuçlarına uygun şekilde tasarlanan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP), Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile finansman sağladığı projelerle ekonomik ve sosyal kalkınma ile doğal kaynakların korunmasını destekliyor. Bu kapsamda, 23 Haziran - 23 Ağustos 2017 tarihleri arasında, güzergah üzerinde bulunan Ankara ve batısındaki 9 ilden başvuruları alınan 2. hibe çağrısı sonuçlandı.

Ankara’da düzenlenen törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TANAP Genel Müdürü H. Saltuk Düzyol, TANAP Kalite, İş Sağlığı Güvenliği, Sosyal ve Çevre Direktörü Fatih Erdem’in katılımlarıyla sözleşmeler imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, TANAP’ın enerji arz güvenliğinin sağlanması ve çeşitlendirilmesi adına en önemli projelerden biri olduğuna değinerek şunları söyledi: “Tarihte ilk defa Hazar doğalgazı TANAP vasıtasıyla Avrupa’ya taşınacaktır. Bu, Türkiye’nin enerji alanındaki yerini sağlamlaştıracaktır. TANAP arz güvenliği ve çeşitliliğinin yanı sıra 2 bin kilometreyi bulan ve rekor sayılabilecek kadar bir zamanda bitirilen inşaatıyla da örnek olmuştur. 8 bine yakın istihdam sağlamış, kullanılan malzemelerin yurtiçinden teminiyle ekonomiye büyük bir katkı sunulmuştur. Bu katkı, boru hattının geçtiği bölge boyunca sosyal ve ekonomik kalkınmaya destek olunarak daha da güçlenmiştir. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları; çevre, sağlık, tarım, hayvancılık ve eğitim alanlarında birçok faaliyet gerçekleştirmiştir. İlk hibe çağrısında 11 ilden 4500’e yakın projeden 429 projeye destek olunmuştur. 2. Hibe çağrısı kapsamında Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ ve Edirne’den iki ay içinde 4 bin civarında başvuru yapılmış ve sosyal ve ekonomik değerlendirmelerde doğal kaynaklara en çok katkı yapan projeler desteklenmiştir. Bu projelere verilen desteğin toplumsal refahı tüm Türkiye’ye yaymada etkili olacağına inanıyoruz. TANAP’ın bu uygulamasının, tüm Türkiye’deki şirketlere sosyal sorumluluk bağlamında örnek olmasını diliyoruz” dedi.

20 ildeki sürdürülebilir projelere destek

TANAP Genel Müdürü H. Saltuk Düzyol da törende yaptığı konuşmada “2015 yılında TANAP bünyesinde uygulamaya başladığımız Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları aracılığıyla sürdürülebilir projeleri destekleyerek bölge halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunuyoruz. 11 ili kapsayan 1. hibe çağrımızla 429 projeye 70 Milyon TL üzerinde hibe desteği sağladık. Şimdi de kalan 9 ili kapsayan 2. hibe çağrımızla 431 projeye yine yaklaşık 70 milyon TL destek vereceğiz” dedi.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması 2. hibe çağrısına 4000 civarında proje başvurusu oldu. Yapılan idari ve teknik değerlendirmeler sonucunda 431 proje, Çağrı kapsamında fonlanmaya uygun bulundu. Bu projelere toplam 70 Milyon TL civarında hibe desteği sağlanacak. Böylece TANAP’ın toplam 20 ilden 860 projeye verdiği destek 140 Milyon TL’ye ulaşmış olacak.

TANAP-SEIP hakkında:

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşımaktadır. Ana hat uzunluğu 1850 km olan TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçiyor ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacaktır. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacaktır. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer almaktadır. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP), TANAP güzergâhı üzerinde uygulanan bir yatırım ve kalkınma projeleri destek programıdır. 2015 yılında uygulanmaya başlayan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının temel amacı TANAP Boru Hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmaktır. 2015 yılında TANAP Boru Hattı boyunca yapılan saha ziyaretleri ve masaüstü çalışmaları sonrasında bir İhtiyaç Analizi Raporu ortaya çıkmış ve bu rapor temel alınarak TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının öncelik alanlarını ve finansal sınırlarını belirleyen Planlama ve Strateji Dokümanları oluşturulmuştur. Öncelik alanları Sosyal ve Çevresel olmak üzere iki temel bileşenden oluşmaktadır. Bilgi için: http://www.tanap-seip.com