Basın Bültenleri

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 2. Bakanlar Toplantısı 29 Şubat 2016’da Bakü’de Gerçekleşti

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ve Güney Kafkasya Boru Hattı'ndan oluşan Güney Gaz Koridoru'nun gerçekleştirilmesi için kurulan Danışma Kurulu Bakanlar Toplantısı’nın 2.’si 29 Şubat 2016’da Bakü’de düzenlendi.

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 2. Bakanlar Toplantısı sonrasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin hazır bulunduğu törende bakan ve yetkililer ülkelerinin projedeki yükümlülüklerini teyit eden bildiriyi imzaladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç, Azerbaycan Enerji Bakanı​ Natig Aliyev, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Bulgaristan Enerji Bakanı Temenuzhka Petkova, İtalya Bakanlar Konseyi Yönetim Kurulu Sekreteri Claudio De Vincenti, ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji İşleri Özel Temsilci Amos J.Hochstein ile Karadağ, Arnavutluk, Hırvatistan ve Yunanistanlı yetkililerin imza attığı bildiriyi, Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak imzaladı.

İmza töreni sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, tüm ülkelerin projedeki yükümlülüklerini teyit ettiğini, bunun da bildiriye yansıdığını belirtti.

Dünyadaki ekonomik krizlerin ve enerji fiyatlarında yaşanan düşüşün de toplantıda gündeme geldiğini bildiren Aliyev, tüm ülkelerin petrol fiyatlarına bağlı olmaksızın projenin gerçekleştirilmesi için çalışacağını kaydetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ise bu tip projelerin kısa süreli değil, uzun soluklu projeler olduğunu söyledi. Dünyada her dönem belli aralıklarla ekonomik krizlerin yaşandığını hatırlatan Albayrak, Güney Gaz Koridoru gibi projelerin ise onlarca yıl devam edeceğini kaydetti.

Albayrak, "Can dostumuz Azerbaycan'la birlikte TANAP projesine kararlılıkla imza attık. Geçtiğimiz yıl da Kars'ta temel atma törenini gerçekleştirdik. Dünyada bugün yaşanan ekonomik krize rağmen bu projeler dünyanın ve bölgenin, özellikle de AB'nin enerji güvenliğine destek olmaya ciddiyetle devam edecektir" dedi.

Ev sahipliği için Azerbaycan'a teşekkürlerini ileten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Güney Gaz Koridoru'nun bölgenin arz güvenliğine önemli katkıda bulunacağına olan inancının altını çizdi.

Güney Kafkasya Boru Hattı, TANAP ve TAP projelerinden oluşan Güney Gaz Koridoru ile Hazar Denizi'ndeki Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın, Türkiye ve Avrupa'ya aktarılması öngörülüyor.