Basın Bültenleri

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı Düzenlendi

Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu toplantısında, ortak ülke ve şirketler, projenin gerçekleştirilmesinde kararlı olduklarına dair mutabakat zaptı imzaladı.

12 Şubat 2015 tarihinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Toplantı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açılış konuşması ile başladı. Toplantıya Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Azerbaycan Enerji Bakanı​ Natig Aliyev, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis, Arnavutluk Enerji ve Sanayi Bakanı Damian Gjiknuri, Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, İtalya Sanayi Bakan Yardımcısı Claudio De Vincenti ve farklı şirket ile kurum yetkililerinin katıldı.

Bakanlar ve yetkililer, toplantı sonrasında, Güney Gaz Koridoru projesinin gerçekleştirilmesi yönünde kararlılıklarını ifade eden mutabakat zaptını imzaladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, imza töreni öncesinde, Azerbaycan ve Gürcistan'la daha önce gerçekleştirdikleri Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz boru hatları projelerinin Güney Gaz Koridorunun da gerçekleşeceğine şüphe bırakmadığını söyledi.

Bakan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TANAP) da bir ayağını oluşturduğu Güney Gaz Koridoru projesini kararlılıkla devam ettireceklerini, gerçekleştirecekleri diğer projelerin bu projenin kararlılığını kesinlikle bozmayacağını belirtti.

Proje için teknik, siyasi ve finansman olarak tüm kesimlerin desteğinin alındığını ifade eden Yıldız, bir sonraki toplantının Türkiye'de yapılmasını önerdi. Rusya ile gerçekleştirilecek olan Türk Akımı projesinden de bahseden Yıldız, şunları kaydetti:

"Acaba TANAP'a rakip mi olacak' diye bahsedilen bu projeyi anlatmak isterim. Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre AB ülkelerinin 559 milyar metreküp doğalgaz ihtiyacı olduğu düşünülürse bu projelerin orta ve uzun vadede birbirlerine rakip olmayacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz TANAP'ın ortağıyız. TANAP, bizim en gözde projemizdir. TANAP'la ilgili herhangi bir tereddüt gerektiren husus yoktur. TANAP’ı 2018'de tamamlayıp hizmete sunacağız."

Toplantı sonrasında Azerbaycan ve Türkiye arasında, "Elektrik enerjisi geliştirilmesini ve mübadelesi alanında işbirliği" protokolü imzalandı. Protokole, Türkiye adına Enerji Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan adına da Enerji Bakanı Natig Aliyev imza attı.